СЪБИРАНЕ НА ЗАДЪЛЖЕНИЯ ПО ФАКТУРИ

Събирането сумите по неплатените фактури е основен проблем за развитието на малкия и средния бизнес в България. Междуфирмената задлъжнялост е причината и за спирането на погасяването на бизнес кредитите към банките. Примерите са много: склад за стоки на едро не може да събере плащането за продадените стоки на малкия магазин, рекламна агенция не може да събере сумите по неплатена фактура за предоставяне на рекламни услуги и т.н.

Колко време можем да чакаме плащане по неплатени фактури?

Задължението по неплатени фактури може да се разглежда или като периодично или като еднократно задължение. Пример за периодични задължения са ежемесечни доставки на стока, базирани на някакъв рамков договор за доставка. Пример за периодични задължения са доставката на газ, електричество, телефонни и Интернет услуги и др.

В случаите на периодични задължения, правото за събиране на задължението по неплатената фактура трябва да се упражни в три годишен срок от издаването на фактурата. Ако то не се упражни в този срок, издателят на фактурата губи правото на съдебно събиране на задължението.

Ако имаме еднократно задължение т.е. неплатената фактура е издадена за еднократно предоставяне на стока/услуга, тогава задължението по тази фактура може да бъде предявено пред съд в пет годишен срок. Ако това не бъде направено, има голям шанс получателят на неплатената фактура да възрази за изтекла давност.

Как да съберем парите по неплатени фактури?

Естествено, първото нещо което трябва да направите е да се опитате доброволно да накарате длъжника да плати. не винаги обаче, този подход води до очакваните резултати.

Българското право дава възможност на бизнеса да ползва т.нар. “заповедно производство”. Това представлява съкратен съдебен процес за събиране на парични задължения. Под съкратен се има предвид, че съда издава заповед за изпълнение и изпълнителен лист в рамките на 15-20 дни. За сравнение едно нормално търговско дело продължава 1-2 години. От тази гледна точка, използването на адвокат за събиране на неплатени фактури чрез заповедното производство, значително съкращава сроковете за събирането на фирмените задължения. Длъжникът може и да възрази срещу издадената по заповедното производство Заповед за изпълнение на парично задължение. В този случай, Ви трябва адвокат, който да Ви представлява пред съда при воденето на иска за установяване на вземането.

Имам издадена заповед за изпълнение и сега какво?

Обърнете се към адвокат, който да ангажира частен/държавен съдебен изпълнител. Много хора предпочитат сами да ангажират съдебния изпълнител, но това не е много препоръчително, понеже самото изпълнително производство има много специфики и изисква добро познание на ГПК. Пример за нуждата от наемане на адвокат в случая е довеждането на делото от ЧСИ до “задънена улица”. В този случай ЧСИ/ДСИ просто са извършили всички възможни действия по проучване и не могат да направят нищо друго. Задачата на адвоката е да намери нестандартен начин за събиране на задължението. Не забравяйте, че ЧСИ/ДСИ са прости изпълнители на съдебни решения и не нямат за задача да измислят начини за събиране на неплатените ви фактури. От другата страна е адвоката, чиято задача е да намери начин и да опита всичко възможно (дори и невъзможно) за събирането на неплатените ви фактури.

Този процес е специфичен и изисква добро познаване на спецификата и практиката в областта на паричните вземания-тяхното установяване, признаване и изпълнение.

Leave a Comment

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Scroll to Top