Каква е целта на наказателното разследване?
То цели събирането на доказателства, които потвърждават или оборват предположението, че дадено лице е извършило определено престъпление. Разследването може да започне по оплакване до разследващите органи за извършено престъпление или защото същите органи са разкрили данни, предполагащи извършването на престъпление. Ако полицията завари някой да извършва престъпление, това също е повод да се започне разследване.
Всички етапи на разследването обикновено се осъществяват от разследващи полицаи. В някои случаи разследват следователи или прокурори. Но само прокурор може да ръководи и контролира разследването.
Какви са етапите на досъдебното производство?
Разследване (включително повдигане на обвинение и разпит).
То се изразява в действия на разследващите органи по събиране на доказателства, които да потвърдят или оборят предположението за извършено престъпление. Ако се съберат достатъчно доказателства в полза на предположението, че конкретно лице е извършило престъплението, разследващият трябва да го информира за това писмено и срещу подпис. Веднага след това обвиняемото лице се разпитва.
Арест.
Ако полицията намери данни, че дадено лице е извършило престъпление, тя може да го арестува, но за не повече от 24 часа. Само прокурорът може да реши арестът да бъде продължен, но за не повече от 72 часа. Иначе лицето следва да бъде освободено. Полицейският арест цели да се реши дали лицето да бъде обвинено. Задържането от прокурора цели да осигури довеждане пред съд на обвиненото лице с оглед искане за налагане на мярка за неотклонение „Домашен арест“ или „Задържане под стража“.
Първо довеждане пред съд.
По начало прокурорът определя каква мярка за неотклонение да се наложи на обвиняемото лице. Но ако прокурорът прецени, че мярката за неотклонение трябва да е задържане или домашен арест, той прави искане за това до съда и осигурява явяването на обвиняемото лице пред съда.
Задържане или освобождаване.
Ако обвиняемият е доведен пред съд, само съдът решава дали мярката за неотклонение да бъде задържане или домашен арест, или арестуваният да се освободи.
Подготовка за процес от прокурора.
Със завършването на разследването, разследващият изпраща на прокурора събраните доказателства. Прокурорът ги преценява и решава дали предположението за извършено престъпление е доказано извън всякакво съмнение. Само в този случай прокурорът може да внесе обвинение в съда. В противен случай той прекратява делото или го връща на разследващия с указания за нови действия по разследването.
Подготовка за процес от защитата.
След повдигането на обвинението, обвиняемият и неговият защитник могат да представят доказателства в своя подкрепа. С приключването на разследването, ако обвиняемият и неговият защитник са поискали това, разследващият орган трябва да им представи всички събрани доказателства и да им даде достатъчно време да се запознаят с тях.